توری گابیون چیست ؟

توری گابیون نوعی توری فلزی با چشمه های شش ضلعی است که علی رقم اینکه در بعضی از نقاط به صورت محدود ، به عنوان فنس و حصارکشی استفاده می شود ولی مورد مصرف تخصصی این محصول در پروژه های عمرانی و راه سازی است . گابیون از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه توری مرغی است ، امّا در ابعاد رول ، مفتول و چشمه بافت با آن متفاوت است .

البته کلمه گابیون و توری گابیون دارای دایره گسترده تری است و منحصر به این محصول خاص نیست . واژه گابیون در اصل یک کلمه ایتالیایی به معنی محفظه بزرگ است . ولی در صنعت به طور کلی ، هر گونه فنس یا حصار فلزی که از مواد و مصالح نظیر سنگ و سنگریزه پر شود ، گابیون نام دارد . البته قابل ذکر است که در بازار به این نوع توری ، توری سنگی ، توری سنگ یا تور سنگ نیز گفته می شود .

رول گابیون

مشخصات فنی توری گابیون :

رولهای توری گابیون در عرض 1 الی 3 متر و طول 40 الی 50 متر تولید می شوند . در بافت این نوع توری از مفتول گالوانیزه گرم با قطرهای 2 ، 2.5 ، 3 میلیمتر استفاده می شود . وزن هر متر مربع از این محصول حدوداً 2 کیلو گرم و وزن روب بافته بافته شده آن هم در بازه تقریبی 80 تا 300 کیلوگرم می باشد .

چشمه های توری سنگی ( گابیون ) در ابعاد  6 * 5 ، 10 * 8  ، 10 * 10 ، به شکل لانه زنبوری و شش ضلعی است . البته چشمه  10 * 8 بسیار پرطرفدارتر و پرمصرف تر است . چشمه 6 * 5 مخصوص کف آبراهه هاست که به اصطلاح به آن گابیون مترز نیز گفته می شود . گابیون هم مثل توری حصاری در دونوع فلزی و روکش دار تولید می شود که نوع روکش دار خیلی مرسوم و متداول نیست .

گابیون اجرا شده

نحوه مصرف توری گابیون :

شایع ترین نوع مصرف تور سنگ ، استفاده آنها به صورت سبد یا باکس (box) است به صورتیکه آنها را به شکل مکعب یا در مواردی به شکل استوانه در آورده و در محل های مورد نظر قرار داده ، آنگاه درون آنها را پر از سنگ می کنند . این عمل به صورت خشکه چینی انجام می شود . ایعاد سبد یا باکس مکعبی گابیون  1 * 1 * 1  ،  1 * 1 * 2 ، 1 * 1 * 3 متر مکعب است . وقتی سبد ها پر از سنگ شد با چیدن آنها در کنار هم ، سطحی صاف و محکم ایجاد می شود . وزن حاصل شده از سنگها استحکام زیادی به آن می دهد به طوریکه می توان در بعضی نقاط به عنوان دیوار حائل یا سدی در برابر رانش و ریزش خاک از آن استفاده کرد .

گابیون کنار رودخانه

موارد استفاده توری گابیون :

به طور کلی تور سنگ در هرجایی که نیاز به حفاظت بالای خاک در مدت زمان بالا و ایجاد یک دیوار نگهدارنده ، علی الخصوص در مناطق شیب دار و محیطهای رانشی و فرسایشی باشد ، به کار می رود . در ذیل به چند عنوان از مهمترین مصارف توری سیمی گابیون اشاره می کنیم .

 • ایجاد دیوار سنگی جهت مقاوم سازی تجهیزات ساختمانی در بناهای ناپایدار
 • دیوار حائل جهت تکیه گاه پل ها
 • دیوار محافظ در جداره آبگذرها یا زهکش و کف خروجی ها
 • در پروژه های سد سازی ، جاده سازی و موج شکن
 • در سواحل و کناره ها ، سدهای کنترلی ، کنترل رسوب و فرسایشی
 • ساخت مجسمه های با طراحی مدرن و پر شده از سنگ در شهرها
 • احداث دیوار گابیونی جهت تحمل بار سازه های ساختمانی
 • ایجاد دیوارهای گابیونی جهت دکور ، نماکاری و تزئین ساختمانها
نصب گابیون
مزیت های توری گابیون :

استفاده از گابیون دارای محاسن زیادی است که سبب شده این محصول یکی از پرمصرف ترین و پرمخاطب ترین محصولات صنایع مفتولی باشد . مزایایی که در ذیل به چند نمونه از آن اشاراتی خواهیم کرد .

 1. عمر بسیار بالا به دلیل پوشش گالوانیزه گرم  ( حداقل 40 سال )
 2. عدم نیاز به حفاظت فیزیکی
 3. فراوانی و ارزانی سنگی که باید در داخل آن پر شود
 4. از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بودن آن
 5. عدم نیاز به مهارت تخصصی جهت نصب سازه گابیونی
 6. قابل تولید در طول و عرض دلخواه بنا به سفارش مشتری
 7. انعطاف پذیری بالا به هنگام اجرای پروژه
 8. مقاومت بالا در رطوبت و مناطق پر فشار
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید