توری مرغی گالوانیزه

توری مرغی گالوانیزه چیست ؟

توری مرغی گالوانیزه نوعی از توری های مفتولی با چشمه های شش ضلعی یا هگزاگونال است که از نظر ظاهری هم خانواده توری فرنگی و گابیون است . در واقع می توان گفت نازکترین و سبک ترین توری با چشمه شش ضلعی ( لانه زنبوری ) است . همانگونه که از نامش پیداست عمدتاً جهت محصور کردن حیوانات کوچک نظیر مرغ ، جوجه ، خرگوش و … استفاده می شود . البته از این محصول جهت حفاظت از گیاهان برای عدم ورود حیوانات به باغ یا باغچه نیز استفاده می گردد . با پهن کردن آن بر روی زمین و کف مرغدازی ها می توان از حفر گودال و ایجاد سوراخ توسط حیوانات مزاحم نیز جلوگیری کرد . این محصول در زبان انگلیسی  به نامهای Chicken wire netting  یا Poultry netting  معروف است .

کاربرد توری مرغی در کجاست ؟

توری مرغی گالوانیزه  دارای زمینه های کاربردی زیادی است که در بالا به چند مورد آن اشاراتی شد . مضاف بر این ، علاوه بر نقش حفاظتی که برای پرندگان ، حیوانات کوچک و گیاهان دارد ، می توان از این محصول به طور گسترده در صنعت و ساختمان سازی نیز استفاده های مفید زیادی کرد . استفاده از این پارچه فلزی سبک در گچ و سیمان سبب استحکام مضاعف استراکچر خواهد شد به طوریکه می توان از آن در مجسمه سازی نیز به همین منظور بهره برد .

نمونه دیگر در سوله سازی است که به منظور ثابت کردن پشم شیشه در سقف سوله ها و ایجاد عایق حرارتی و صوتی نیز از آن استفاده کرد که از لانه کردن پرندگان در آنها نیز جلوگیری می کند .

تولید توری های مرغی  :

توری مرغی کلاً به دو گونه تولید می شود :

  1. توری  گالوانیزه سرد
  2. توری  گالوانیزه گرم

توری گالوانیزه گرم موجود در بازار ایران ، اکثراً بافت ایران بوده ، دارای وزن بیشتر ، استحکام بیشتر و قیمت بالاتر نسبت به نوع توری گالوانیزه سرد است .توری گالوانیزه سرد متعلق به کشور چین است که نیاز به توضیح ندارد که دارای کیفیت پایین تر ، دوام پایین تر و قیمت پایین تری است و معمولاً در مورد پروژه هایی پیشنهاد می شود که موقتی بوده و سریع جمع می شود . در مورد پروژه های بلند مدت اکیداً توصیه می کنیم که از نوع گالوانیزه گرم استفاده شود .

طول رول یا طاقه توری 45 متر طول است و در عرضهای 90 ، 100 ، 120 ، 150 و 180 سانتیمتر در بازار موجود است . اندازه سوراخها یا چشمه های توری یک اینچ ( 2 سانتیمتر ) یا سه چهارم اینچ ( 2.5 سانتیمتر ) می باشد .

خصوصیات توري مرغي گالوانیزه :

توري مرغي یک پوشش همه کاره و ارزان قیمت است که می توان در اسرع وقت یک حصار برای حیوانات کوچک با آن ایجاد کرد . این قفس به سرعت می تواند ساخته شود و کار با آن بسیار آسان است .

سایر خصوصیات این محصول عبارتند از :

  • مقاومت عالی در برابر خوردگی و زنگ زدگی
  • قدرت بالا و سطح صاف
  • دارای تهویه خوب
  • قابل انعطاف ، سبک و حمل و نقل آسان
  • مناسب جهت غذادهی به حیوانات
تاریخچه تولید توری مرغی :

چارلز برنارد که یک آهنگر بریتانیایی بود در سال 1844 میلادی اولین ماشین بافت مفتول را اختراع کرد . او طرح خود را از روی ماشین های بافندگی اقتباس کرد . به زودی شرکت او با نام Bishop & Barnard  در نورویچ تاسیس شد و به سراسر دنیا توری مفتولی فروخت . در طول جنگ جهانی دوم از توری مرغی برای ساخت ماتریس های سیمی جهت محافظت از رادار در زمانهای انفجار استفاده می شد که این امر سبب نایاب شدن توری مرغی در انگلستان گردید .

از توری مرغی جهت جلوگیری یا تضعیف امواج وای فای ، تلفن همراه و سایر امواج رادیویی استفاده می شود و این عمل با ایجاد یک قفس فارادی به وقوع می پیوندد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید