سوالات متداول درباره گالوانیزاسیون

سوالات متداول درباره گالوانیزاسیون :

سوالات متداول درباره گالوانیزاسیون ، فرآیند و انواع گالوانیزه زیاد است ، دراین پست سعی کردیم به تعدادی از مهمترین پرسشها بپردازیم و پاسخ های کوتاه اما کاربردی بدهیم . لیست زیر سوالات متداولی است که درباره گالوانیزه گرم پرسیده می شود . روی سوالات مورد نظر کلیک کنید تا جواب آن را مشاهده کنید . اگر سوال مورد نظرتان را در این قسمت پیدا نکردید . با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید ؟

فلز روی به کار رفته در فرآیند گالوانیزاسیون که بر سطح فولاد یا آهن می نشیند ، یک لایه غیر قابل نفوذ در برابر عناصر خورنده محیط ایجاد می کند و اجازه نمی دهد که رطوبت ، کلریدهای خورنده و سولفیدها به آهن حمله کنند . فلز روی نسبت به آهن خاصیت آندی دارد و به این معنی است که زودتر از آن مصرف می شود و این حالت حفاظتی را تا زمانی که کاملاً مصرف  نشود و از بین نرود حفظ می کند .

 • بازبینی اولیه :
  در این مرحله فولاد پخته شده مورد بررسی قرار می گیرد و تمامی سوراخ های خروجی جهت تخلیه مناسب ، اتصالات و … نیز چک می شود تا دستگاه جهت تولید فولاد گالوانیزه با کیفیت آماده باشد .
 • تمیزکاری و شستشو ( پاکسازی ) :
  در این مرحله فولاد در یک مرحله اسیدی غوطه ور می شود تا تمام آلودگی های سطحی آن از قبیل مواد آلی ، گریس و خاک از سطح آن برداشته شود . این حمام اسیدی ( هیدروکلریک یا سولفوریک ) زنگ های موجود در فولاد را به طور کامل از بین خواهد برد .
  در مرحله بعد به یک وان شار وارد می شود که این محلول واکنش بین فلز روی و آهن را تسریع و افزایش می بخشد و همچنین از اکسید شدن بیشتر آهن جلوگیری می کند . این نکته قابل ذکر است که در صورتیکه عملیات پاکسازی به بهترین وجه انجام نشود ، آهن با روی واکنش نشان نخواهد داد .
 • گالوانیزاسیون :
  در این مرحله آهن تمیز شده وارد یک حوضچه مذاب روی ، با دمای 850 درجه فارنهایت می شود و یک فرایند متالورژیکی بین آهن و روی در سه لایه ترکیبی ( آهن ، آهن – روی ، روی ) رخ می دهد .
 • بازرسی نهایی :
  فولاد گالوانیزه نهایی در این مرحله چک می شود و ضخامت پوشش دهی مورد بازبینی قرار می گیرد .

درمقایسه با سیستم های رنگ ، گالوانیزه گرم دارای هزینه تولید اولیه پایین تر و طول عمر بالاتر می باشد و یک انتخاب هوشمندانه برای آینده محسوب می شود .

فولاد گالوانیزه گرم مقاومت و دوام بسیار بالایی در برابر خوردگی در محیطها و شرایط مختلف آب و هوایی را دارد و دور از ذهن نیست که اگر عمری بیش از 70 سال را برای آن در نظر گرفت .

تشکیل سه لایه بین فلزی که در پروسه گالوانیزاسیون تشکیل می شود ، از لایه های فولاد سخت ترند و از مقاومت سایشی بالایی نیز برخوردارند .

روی موجود روی آهن تازه گالوانیزه شده بسیار واکنش پذیر است و می خواهد به زینک اکساید یا زینک هیدروکساید تبدیل شود و در نهایت تبدیل به کربنات روی پایدار می شود . در مواقعی که فولاد گالوانیزه شده در جعبه ها و اماکن مرطوب که امکان جریان هوای آزاد را نداشته باشد ، انباشته شود ، روی لایه های هیدروکسید روی زیادی تشکیل می دهد که به آن لکه های مرطوب گفته می شود . بیشتر لکه های مرطوب را می توان با یک برس پاک کننده یا نایلونی برداشت و پاک کرد . برای پیشگیری از این مساله می توانید فولاد های گالوانیزه را در محیطهای داخلی نگهدارید یا در جاهایی قرار دهید که هوا در بین آن جریان داشته باشد .

مواد شیمیایی به کار رفته در این پروسه تعیین کننده ضخامت و ظاهر گالوانیزه است و شرکتهای مختلف از مواد متنوعی در این مرحله استفاده می کنند ، بنابراین ظاهر متفاوتی هم می توانند داشته باشند . مضاف بر این شرکتها می توانند از مواد افزودنی دیگری در حوضچه مذابشان استفاده کنند تا محصول نهایی دارای ظاهری درخشانتر یا نقره ای مات باشد و این تنوع هیچ تاثیری در میزان حفاظت آن ندارد .

حرارت و دمای مقبول برای فولاد گالوانیزه گرم دمای زیر 200 درجه سانتی گراد ( 390 درجه فارنهایت ) است و عملکرد بهتر زمانی به دست می آید که محصول به طور متناوب در معرض دمای بالاتر از 200 درجه سانتیگراد قرار بگیرد .

ایجاد پوشش دو طرفه روی و رنگ دارای اثر سینوژیک بوده و دارای مقاومت و محافظت دو برابر خواهد شد . این روش سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد و عمر پوشش روی را هم به نحو چشمگیری افزایش خواهد داد .

فولادهای سازه ای نظیر ( ورق ، فلنچ ، کانال لوله و … ) طبق استاندارد ASTM A123/A 13M  گالوانیزه می شوند . اتصالات و قطعات کوچک در یک سبد قرار دارند و با استاندارد ASTM A153/A 153M   گالوانیزه می شوند .

این مساله بستگی به ترکیب محصول ، میزان فوت مربع در هر تن و شرایط سطح فولاد دارد ولی اغلب ارزانتر است . با این حال ، برای هر خرید باید در هنگام تصمیم گیری هزینه هایی که در طول عمر محصول صرف شود محاسبه گردد . با گالوانیزاسیون ، هزینه چرخه عمر (هزینه سالانه نگهداری ) تقریباً همیشه کمتر از رنگ است . سیستم های رنگی نیاز به تعمیر و نگهداری ، رنگ آمیزی جزئی و دوباره پرشدن کامل چندین پروژه در طول 30 سال دارند . این هزینه ها می توانند غافلگیر کننده باشند و در دراز مدت گران در بیاید .

در این موارد به صورت شیب دار و با سرعت کم نصف محصول را در حوضچه مذاب فرو می برند و بعد بالا می کشند ، می چرخانند و نیمه دوم را در مذاب فرو می برند ، بع این روش ( دو بار غرق ) گفته می شود .

اتصالات گالاونیزه گرم حدود 10 برابر روی در سطح خود دارند و برای تمامی پروژه های فضاهای داخلی و خارجی مناسب هستند . اتصالات گالوانیزه سرد اگر در پروژه های خراجی استفاده شوند در مقابل اتصالات گالوانیزه گرم واقعاً ناامید کننده هستند .

سرعت خوردگی و مقدار محافظت آن بستگی به ضخامت و مقدار عوامل خورنده در جو دارد . به عنوان مثال در مناطق روستایی که در آنها کمترین میزان انتشار گازهای خروجی خودرو ، کامیون و انتشار گازهای گلخانه ای وجود دارد ، فولاد گالوانیزه شده به راحتی و بدون تعمیر و نگهداری می تواند به میزات 100 الی 150 سال عمر کند . مکان های صنعتی و دریایی دارای عناصر خورنده بسیار مضر مانند کلرید و سولفیدها هستند و فولاد گالوانیزه ممکن است برای 50 الی 100 سال در این اماکن عمر کند .

بله ، به طور خاص ، محصول ابتدایی باید اجازه جاری سازی محلول های پاکسازی و همچنین مذاب را از سطح و داخل خود بدهد و این بدان معناست که مفاصل باید برداشته شوند . سوراخ ها باید در محل مناسبی تعبیه شده باشند تا به راحتی دریل کاری شوند و خروج روی از داخل لوله ها صورت بگیرد . سطوح همپوشان باید به صورت مهر و موم جوشکاری شوند .

اول از همه انواع چیزهای گالوانیزه گسترده است . فولاد سازه ای ( زاویه ها ، کانالها ، فلنچ ها و… ) گریتینگ ، ورق های فلزی ، ورق های راه راه ، سیم ، کابل ، لوله ، پیچ و مهره ، صنایعی که از فولاد گالوانیزه گرم از پل و بزرگراه استفاده می کنند نظیر فولاد تقویت کننده برای عرشه ها ، بتن های ستونی ، چراغ ها ، گارد محافظ  و …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید