مفتول آرماتوربندی

سیم مفتول آرماتور بندی چیست ؟

سیم مفتول آرماتوربندی یا  مفتول آرماتوربندی نوعی از مفتول سیاه پخته نرم است که معمولاً در پروژه های ساختمانی برای اتصال و تثبیت میلگردهای افقی و عمودی نسبت به هم ، شکل دهی ستونها و فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد .

این مفتول که از دیر باز مورد توجه آرماتوربندان ساختمانی بوده در تکه های کوچک و به وسیله انبر دو میلگرد را به هم متصل کرده و از حرکت آنها در جهت افقی و عمودی جلوگیری می کند .

در بازار بیشتر منظور از مفتول آرماتوربندی ، مفتول 1.5 نرم است ولی این محصول در بازه 1.5 الی 4 میلی متر عرضه می شود که هر قطر آن برای کار خاصی مناسب است . 4 گرید پرطرفدار این نوع مفتول عبارتند از مفتول 1.2 میلی متر ، مفتول 2.5 میلی متر ، مفتول 3 میلی متر و مفتول 4 میلی متر .

مفتول با قطر 1.2 نرم اغلب در کلاف های 15 کیلوگرمی بسته بندی شده و برای گالوانیزه کردن مناسب است . مفتول 1.5 که پرفروش ترین مدل در این دسته است ، در کلاف های 30 کیلوگرمی بسته بندی شده و برای مصارف آرماتوربندی به کار می رود . مفتول 2.5 میلیمتر اغلب برای قالب بندی استفاده شده و کلاف های آن نیز 30 کیلوگرم است . مفتول 3 بیشتر در نجاری ها استفاده شده و کلاف های آنها 50 کیلوگرم است . مفتول 4 که ضخیم ترین مفتول در این دسته است ، جهت بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد .

قیمت سیم مفتول آرماتوربندی تابع چیست ؟

لیست قیمت سیم مفتول آرماتور بندی تابع مواردی است که به تشریح آن می پردازیم .

 1. قیمت میلگرد در بازار ( قیمت وایرود ) : قیمت میلگرد یا وایرود که ماده اولیه تولید مفتول در بازار است مهمترین آیتم در تعیین سیم مفتول است . به طوریکه نوسان آن تغییر جدی در این محصول ایجاد خواهد کرد .
 2. نوع وایرود : نوع وایرود ، برند وکشور سازنده وایرود نیز در قیمت آن وبه طبع آن در قیمت نهایی سیم مفتول موثر است .
 3. نوع سیم مفتول آرماتور بندی : مفتول آرماتوربندی بسته به فابریک و تسمه بودنش دارای قیمت متفاوتی خواهد بود .
 4. میزان نرمی : میزان نرمی سیم مفتول آرماتور بندی در قیمت آن موثر است به طوریکه در بازار دو نوع مفتول نرم و خیلی نرم وجود دارد .
سیم مفتول آرماتوربندی

تولید مفتول نرم مخصوص آرماتوربندي دارای چه مراحلی است ؟

فرآیند تولید سيم مفتول آرماتوربندي (فابریک ) به این صورت است که در ابتدا وایرود 6.5 توسط یک دستگاه سنگین کشش با گذر از چندین دوزه ( معمولاً 4 دوزه ) تبدیل به مفتول 4.5 می شود . در مرحله بعد با گذر از دستگاه کشش دوم از 4.5 به 2.5 و در مرحله سوم از 2.5 به 1.5 تبدیل می شود . پروسه کشش کاری ممکن است در کارخانه های مختلف فرق کند و تعداد طبل های دستگاه ها متفاوت باشد ، اما اصول کلی کار به این صورت است .

خرید این محصول  به چه صورتی است ؟

سیم مفتول آرماتور بندی به صورت کلاف در بازار موجود است و خرید آن به صورت کیلویی انجام می شود . اختلاف قیمتی بین مدل تسمه و فابریک بین 150 الی 200 تومان است که البته بسته به شرایط بازار ممکن است تغییر کند .

علت استفاده از مفتول های آرماتور  چیست ؟

بتن خالی دارای مقاومت فشاری بالایی است ، اما در برابر کشش و نیروهای جانبی استحکام خوبی ندارد و به جهت افزایش مقاومت کششی بتن در اصطلاح بتن را نسلح می کنند . نحوه مسلح کردن بتن به این صورت است که یکسری میلگرد یا خاموت را با آرایش خاصی در کنار هم چیده و تثبیت می کنند و اطراف آن را با بتن پر می کنند تا خشک شده و مستحکم شود . از این فرآیند در فونداسیون ، ستون و سقف استفاده می شود . مفتول آرماتور بندی در این میان نقش نگهدارنده میلگرد ها در آرایش داده شده تا زمان سقف شدن را ایفا می کند ، ضمن آنکه بر استحکام سازه نیز می افزاید .

مزایای این محصول چیست ؟

مفتول آرماتوربندی به علت دارا بودن انعطاف بالا و مقاومت پیچشی خوبی که دارد در گره خوردن و پیچیده شدن نمی شکند . لذا به راحتی می توان آن را به دور انواع میلگرد پیچانده و گره زد که آرماتور بندها این عمل را به وسیله انبرهای مخصوص انجام می دهند . این مفتول ها دارای دوام بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند که این امر به استحکام سازه کمک می کند .

انواع مفتول جهت بستن آرماتور چیست ؟

مفتول آرماتور بندی در دو مدل فابریک و تسمه در بازار موجود است که مدل فابریک آن کیفیت ، دوام و نرمی بالاتری نسبت به مدل تسمه دارد . البته بدیهی است که قیمت آن نیز بالاتر است . مفتول فابریک در واقع وایرود خامی است که در اثر عملیات حرارتی و کششی در دستگاه های مفتول کشی به قطر های پایین تبدیل می شود ولی مفتول تسمه از بازیافت ضایعات کناره ورق آهن در کارخانجات تولید پروفیل به دست آمده و سپس مورد نورد و کشش قرار می گیرد که در انتها تبدیل به مفتول می شود .

انواع گره مفتول در آماتور بندی چیست ؟

جهت اتصال و تثبیت میلگردها از 4 نوع گره مفتول استفاده می شود که هر کدام مصارف مختص به خود را دارند .

 1. گره مفتول ساده یا لغزان :
  از این نوع گره در سطح های افقی نظیر سقف و فنداسیون جهت شکل دهی یک صفحه بتنی روی میلگرد های افقی و عمودی که با زاویه قائمه نسبت به هم قرار دارند استفاده می شود . اجرای این نوع گره ساده و سریع است و حساسیت خیلی بالایی ندارد .
 2. گره مفتول صلیبی :
  از این نوع گره در مواقعی که میلگردهای با قطر بالا داشته باشیم و نقاط اتصال محدود باشد استفاده می شود . این نوع گره باعث استحکام بیشتر نقطه اتصال میلگردها می شود .
 3. گره پشت گردنی :
  از این نوع گره اغلب در ستون ها و تیر های عمودی استفاده می شود و به اتصال مستحکم میلگردها کمک می کند .
 4. گره مفتول اصطکاکی :
  این نوع گره در دیوارهای بتنی و ایجاد صفحات عمودی جهت اتصال میلگردها و ایجاد شبکه مورد استفاده قرار می گیرد . این گره از لغزیدن میلگردها ممانعت به عمل می آورد .

روش های بستن میلگرد در گره ها به وسیله مفتول چگونه است ؟

در کل دو روش برای بستن انواع گره مفتول وجود دارد :

 1. روش ضربدری
 2. روش کراواتی

در روش ضربدری میلگردها باید در روی هم قرار گیرند و مفتول به حالت ضربدر از زیر و روی هر دو میلگرد رد شود و در نهایت به وسیله انبر دو رشته انتهای مفتول ها به هم پیچانده می شود و محکم می گردد . در پایان سطح پیچانده شده به طرف داخل خم می شود .

روش کراواتی که به روش بستن کنار هم نیز معروف است به این شرح است که مفتول را از زیر رد می کنند و از کنار میلگرد بالایی عبور می دهند . در پایان انتهای آنها را به هم می بندند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید